Astronomi Filtreleri

Renk Filtreli Mercek

Renk Filtrelerini Kullanma

Gezegenleri Farklı Bir Işıkta Görmek Daha Fazla Detay Ortaya Çıkarıyor

Dünya’nın atmosferi sürekli dalgalanıyor; türbülanslı hava akımları, teleskopla görüntülenen güneş sistemi nesneleri üzerinde ince yüzey detaylarını bulanıklaştırır. Hafif kontrast alanlar, “ışınlama” nedeniyle birbirine karışır – açık ve koyu yüzeyler arasındaki sınırların bozulması.

Spektrumun dar bir bölgesinde sıfıra bir renk filtresi kullandığınızda, karışan dalga boylarının saçılması büyük ölçüde azalır. Aniden, Jüpiter’in bulaşmış, soluk bantları döngülere ve festoonlara dönüşür. Satürn’ün dünyasında hassas işaretler belirir ve Cassini halka bölümü koyulaşır ve katılaşır. Mars’ın kutup kapakları küçük inciler gibi göze çarpıyor ve belirsiz ay rilleri daha fazla derinlik ve kontrast elde ediyor. Kötü “görme” kabul edilebilir; iyi görmek mükemmel olur!

Birçok gezegenin karakteristik bir rengi olduğu için (örneğin, Mars kırmızımsıdır), baskın tonları azaltarak, gizli kontrastı ve yüzey işaretlerini ortaya çıkararak ayrıntıları önemli ölçüde artıracaksınız. Bu yüzden “Kızıl Gezegen” en iyi şekilde yeşil bir filtreyle geliştirildi.

Aşağıda, güneş sistemimizdeki gezegenleri en iyi şekilde görmek için renk filtrelerini kullanma kılavuzu yer almaktadır.

Renk Filtreleri

Merkür
# 25 Kırmızı, gündüz veya alacakaranlık görüntülemeye izin vererek gezegenin diskini mavi bir gökyüzüne karşı öne çıkarır. Merkür genellikle en iyi gün batımından hemen sonra gözlemlenir, gökyüzü turuncu ışıkta çalkalanır, bu nedenle gezegenin aşamalarını görmek için # 21 Turuncu yüksek büyütme oranlarıyla kullanın.

Venüs
Hangi teleskop diyaframını kullanırsanız kullanın, Venüs’ün aşırı parlaklığı genellikle çok “aşırı pozlanmış” bir pürüzlü görüntüye neden olur. # 47 Menekşe filtresi veya yığılmış # 58 Yeşil ve # 80A Orta Mavi filtrelerle, büyüleyici değişen fazların daha iyi görüntülenmesi için şiddetli parıltıyı azaltırsınız.

Mars
# 25 Kırmızı, yüzey ovaları ve maria’nın baskın yansımalarını geçer ve # 21 Turuncu, ayrıntıyı ve beneklenmeyi arttırmak için yoğun parlamayı azaltmak için iyidir. Kutup başlıkları # 15 Koyu Sarı ve # 80A Orta Mavi ile dikkat çekiyor; # 58 Yeşil ile erime hatlarını inceleyin.

Jüpiter
Bu büyük gezegen # 11 Sarı-Yeşil, # 80A, # 58 ve # 21 ile bulut bantlarını, döngülerini, festoonları, ovalleri ve Kırmızı Noktasını ortaya çıkarıyor. Filtresiz sadece iki bandı görmekten filtreli yedi veya daha fazlasına geçin! Ağır parlamayı azaltmak için filtreleri istiflemeyi deneyin.

Satürn
Birçok ince küresel ayrıntı # 15 Koyu Sarı ile geliştirilir. # 25, # 11, # 58 veya # 80A ile halkaların uçlarındaki parlaklık farkını görün. # 15, Satürn’ün fotoğraflardaki görüntüsünü keskinleştirmeye yardımcı olur ve Cassini’nin bölünme kararlarını iyileştirir.

Ay
# 80A Orta Mavi ile Ay’ın parlamasını azaltın ve # 15 Koyu Sarı ile ay rilles ve katmanlarının kontrastını artırın.

Diğer Kullanım Alanları
UV ışığını # 15 Koyu Sarı ile engelleyerek siyah beyaz fotoğrafları iyileştireceksiniz. Refrakter kromatik bozulma ayrıca # 15 ve # 80A azaltılır. # 82A Soluk Mavi, diğer renklerle istiflemek için mükemmeldir ve fazla sarı ve kırmızıyı emerek film renk dengesini ayarlayabilir. # 58 Yeşil, emisyon bulutsularında iki kat iyonize oksijen dalga boyunun çoğunu geçerken sokak ışıklarını engelleyecektir. Omega veya Rozet Bulutsularının uzun siyah beyaz pozları için # 25 Kırmızı’yı deneyin.

Doğru renk filtresini seçmeyle ilgili sorularınız mı var? Bize e-posta info@teleskobum.com , canlı sohbet aracılığıyla temas bize veya 0850 885 1 676 bizi arayın, biz size ihtiyacınız olanı bulmak yardımcı olacağız!