Dürbün Seçimi

İhtiyaçlarınız için en iyi dürbün seçme süreci çok zor olabilir. Bilgili bir karar vermenize yardımcı olmak için aşağıdaki kaynakları bir araya getirdik. 

Doğru dürbünü seçmek, büyütme, ağırlık, parlaklık, görüş alanı, optik kalite ve maliyet dahil olmak üzere özel ihtiyaçlarınıza en iyi özellik kombinasyonunu seçmekle ilgilidir.

Dürbün
Dürbün boyutları iki sayı ile ifade edilir: 7×35, 10×50, vb. İlk sayı büyütme (veya güç), ikincisi objektif (ön) lenslerin diyafram veya çapı milimetre cinsindendir. Örneğin, 7×35 dürbün 7x güç büyütme sağlar ve 35mm objektif lenslere sahiptir. Belirli bir büyütme için, daha büyük objektif lensler zayıf ışıkta daha parlak bir görüntü verir, ancak daha büyük, daha ağır bir dürbünle sonuçlanır.

Güç ne kadar yüksek olursa, görüntü o kadar “titrek” olur, çünkü küçük el hareketleri büyür. Bu nedenle, daha fazla güce ihtiyaç duymadığınız sürece orta 7x veya 8x büyütmeli dürbün kullanmanızı öneririz. Düşük güçlü dürbünler genellikle daha geniş bir görüş alanı sunar.

Kendi özel ihtiyaçlarınız için en iyi dürbünü seçmek için birkaç basit ama hayati soru ve özelliği ele alalım:

1) Dürbünle Ne Yapacaksınız?
Doğa Gözlemi
Çok fazla yürüyüş yaparsanız veya seyahat ederseniz, kompakt ve hafif, belki de hava koşullarına dayanıklı dürbün istersiniz. 8×24 veya 10×25, küçük boyutları, mükemmel taşınabilirliği ve gündüz iyi performansı sayesinde iyi bir seçim olacaktır.

Kuş Gözlemciliği
Kuş gözlemciliği için en popüler modeller 8×40 ve 8×42’dir. Küçük ve çeviktirler, sabit elle tutulan görüntüler sunarlar ve parlak, iyi çözülmüş görüntüler sağlamak için yeterli ışık kavramasına sahiptirler. Kuşları yakın mesafeden incelemeyi planlıyorsanız, birkaç metreye yakın odak mesafesine sahip dürbün arayın.

Astronomi
Yıldız gözlemi için, ışık toplama en önemli faktördür. En az 50 mm diyafram açıklığına sahip dürbün seçin. 7×50 modeli kolayca elle tutulur ve yıldızlı alanların güzel, geniş alanlı manzaralarını sunar. Yüksek güçlü 10×50 de popülerdir ve aslında ışık kirliliğinin bir sorun olduğu yerlerde ise 7×50’ye tercih edilir. Astronomi dürbünüyle sabit bir görüş için bir tripod önerilir, kollarınız size teşekkür edecektir! 🙂

70mm, 80mm veya 100mm diyafram açıklığına sahip “Giant(Dev)” astronomi dürbünleri daha sönük derin gök cisimlerini ve daha ince ayrıntıları ortaya çıkaracaktır. Yüksek fiyat (ve iyi bir tripod) ve ekstra büyütme probleminiz yoksa, inanılmaz manzarası ile her gece size iyi gözlem sağlayacaktır.

Tabii ki, göz rölyefi, optik kaplamalar ve mekanik konstrüksiyon gibi satın alma kararınızda da başka faktörler olmalıdır. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, bizi arayın!

2) Binoküler Prizmalar:
Porro ve Roof içindeki prizmalar, aksi takdirde yukarıdan aşağıya doğru bir görüntüyü sağ tarafa çevirir. Modern dürbünlerde kullanılan iki ana prizma sistemi türü vardır: porro prizmalar ve roof prizmaları.

Binoküler Prizmalar

Porro-Prizma Dürbünleri
Bir porro-prizma dürbününün her namlusu iki dik açılı prizma içerir. Objektif lenslerin göz merceklerinden daha uzak aralıklarla yerleştirilmesini gerektiren birbirlerinden ofsetlenirler. Böylece, porro prizma dürbünleri, çatı prizma benzerlerinden daha hantaldır. Bununla birlikte, optik olarak, porro-prizma dürbünleri genellikle daha iyi performans gösterir, çünkü prizma tasarımı daha az katı tolerans gerektirir. Bu onların üretimini kolaylaştırır, bu yüzden daha az maliyetlidir. Ayrıca, porro prizma dürbünleri daha stereoskopik veya üç boyutlu bir görüntü verir.

Roof Prizması Dürbünleri
Çatı prizması dürbünündeki prizmalar, üst üste binerek objektif lenslerin doğrudan göz mercekleriyle aynı hizada olmasını sağlar. Bu, eşdeğer porro-prizma modellerine göre daha akıcı, kompakt ve genellikle daha hafif bir dürbün ile sonuçlanır. Ancak çatı prizma dürbünlerinin üretimi de daha zordur, bu yüzden daha pahalıya mal olurlar. Çatı prizmaları yansımaya porro prizmalardan biraz daha fazla ışık kaybeder mi? astronomik kullanım için bir dezavantaj, ancak gündüz karasal izleme için bir endişe değil. İyi yapılmış çatı prizma dürbünleri, porro prizma dürbünlerine neredeyse eşit, ancak daha iyi olmayan optik performans sağlayabilir.

Prizma Camı
Çoğu optik prizma BK-7 (borosilikat) camından veya BAK-4 (baryum kronu) camından yapılır. BAK-4 daha yüksek kaliteli camdır ve daha parlak görüntüler ve daha iyi kenar keskinliği sağlar. 

Görüş alanı

3) Görüş Alanı
Görüş alanı, bir dürbün ile gördüğünüz “pencerenin” alanıdır. Alanın görüntülenen konumun boyutu üzerinde bir etkisi yoktur (bu büyütmenin bir fonksiyonudur). Şaşırtıcı bir şekilde, görüş alanı dürbün ana (objektif) lensleri tarafından değil, mercek ve prizma tasarımları tarafından belirlenir.

Alanın genişliği, 1000 metrelik bir mesafedeki izleme alanının derece cinsinden açısal ölçüsü veya metre cinsinden doğrusal genişlik ölçümü olarak ifade edilir. Açıyı derece cinsinden 52.5 ile çarparak açısal alandan doğrusal alana dönüştürebilirsiniz.

“Geniş açı”, bir dürbün alanının ortalamadan daha geniş olduğunu belirten kesin olmayan bir terimdir. Genellikle, bir dürbün, eğer görünen görüş alanı (derece kat büyütme ile açısal alan) 60 veya daha büyükse geniş açı olarak kabul edilir.

Geniş açılı bir dürbün, nesneleri hızlı bir şekilde bulmak için idealdir ve muhteşem panoramik manzaralar sunabilir. Geniş bir alan özellikle aksiyon sporlarını izlemek veya ağaçlık bir alan gibi yakın mesafeden hareket almak için tarama yapmak için arzu edilir. Daha uzun mesafeli gözlemler için daha dar bir görüş alanı yeterlidir.

Sonuç:
Hangi dürbün çiftinin sizin için en iyi olduğuna karar vermek, dürbün kullanımıyla ilgili hedeflerinize bağlıdır. Siz ve aileniz için en uygun seçimi yapmanıza yardımcı olacak web sitemiz ve kataloğumuz gibi bilgi ve kaynaklardan yararlanmanızı öneririz.

Kapanışta, dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden bazılarını tekrar ziyaret edelim:

  1. Dürbünle Ne Yapacaksınız? ? Bir dürbün seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör. Yürüyüş sırasında gündüz dış mekan kullanımı için hafif, kompakt ve taşınabilir bir dürbün tercih edilir. Kuş gözlemcileri, daha küçük dürbünlerden daha fazla görünür olan daha parlak görüntüler sağladıkları için 36-42mm objektif lenslere sahip biraz daha büyük bir modeli takdir edecekler. Gece kullanımında yıldızlı gökyüzünü seyrederken en iyi manzara için en az 50 mm çapında lenslere sahip daha büyük bir astronomi dürbünü gerekir.
  2. Binoküler Prizmalar: Porro Çatı mı? Ne için dürbün kullanacağınızı belirledikten sonra, en iyi sonuçlar için hangi prizma türünü seçeceğinizi düşünebilirsiniz. Genel olarak, porro prizmalar daha parlak görüntüler sağlar, ancak genellikle çatı prizma dürbünlerinden daha hantaldır. Çatı prizması dürbünleri porro prizma modellerinden önemli ölçüde daha kompakt ve taşınabilirdir, ancak aynı parlaklık seviyesini sağlamazlar ve genellikle daha maliyetlidirler.
  3. Görüş Alanı ? Geniş görüş alanına sahip bir çift dürbün, geniş alanları büyütülmüş görüşle taramanızı sağlar. Spor etkinlikleri veya doğal manzaralar gibi geniş alanları görmek istiyorsanız, nispeten düşük büyütme oranına sahip bir dürbün ve daha geniş bir görüş alanı önerilir. Bununla birlikte, vahşi yaşamı veya yıldızlı gökyüzünü gerçekten yakınlaştırmak istiyorsanız, daha dar bir görüş alanına sahip daha yüksek büyütmeli bir dürbün tercih edilebilir.

Sorularınız olursa, Teleskobum herhangi bir sorunuzda size yardımcı olmak için burada. Sorularınızı  info@teleskobum.com email adresine göndermeniz yeterli olacaktır veya 0850 885 1 676 bizi arayın.