Sözlük

1/4 “-20 Montaj
Standart fotoğraf tripodunun pan kafasına dürbün, küçük teleskoplar ve kameralar takmak için 1/4″ çapında dişli soket veya adaptör. Bazı dürbünler ve teleskoplar 1/4 “-20 adaptör plakası veya L braketi ile donatılmıştır.

Sapma, Kromatik
Farklı renklerin ışığının aynı odak noktasına getirilmediği bir merceğin sapması. Bu görüntüde yanlış renklere ve saçaklara neden olur. Ayrıca bkz. ACHROMAT.

Sapma, Küresel
Optik elemanın kenarına yakın düşen ışık ışınlarının odak içinde birleştiği, merkeze yakın olanların odak dışında birleştiği ve keskin bir merkez ve daha yumuşak kenarlar ile sonuçlandığı küresel bir mercek veya aynanın sapması.

Mutlak Büyüklük
Bir yıldızın gerçek veya doğal parlaklığının ölçüsü. Esasen, gökbilimciler, 10 parsek veya 32,6 ışıkyılı standart bir mesafeye getirilirse, yıldızın göze ne kadar parlak görüneceğini ölçerek buna karar verirler. Orion’un kuşağının en doğusundaki yıldız olan Alnitak, 2.05 görünür bir büyüklüğe, ancak -5.9’luk bir mutlak büyüklüğe sahiptir, çünkü 10 parsec uzağa bırakırsa bu kadar parlak görünecektir. Görünen büyüklüğü -26.7 olan Güneş’in mutlak büyüklüğü 4.8’dir. Ayrıca bakınız MAGNITUDE

Aksesuar Tepsisi
Göz merceklerini, köşegenleri, içi boş lensleri vb. Tutmak için teleskop montaj parçasına tutturulmuş bir raf veya çöp kutusu. Ayrıca bir tripod için orta destek olarak da kullanılabilir.

Achromat
Kromatik sapmayı büyük ölçüde azaltmaya yarayan farklı cam türlerinden iki elemandan oluşan refraktör objektif lensi. Ayrıca akromatik objektif lens olarak da adlandırılabilir.

Altazimuth Dağı
Bir teleskopun irtifa (yukarı ve aşağı) ve azimutta (ufukta) serbestçe hareket etmesini sağlayan bir yuva. Standart bir fotoğraf üçayak, bir altazimut montajı örneğidir.


Yatay koordinat sisteminde kullanılan Rakım ve Azimut Koordinat terimleri. Yükseklik, göksel bir cismin ufkun üstünde (pozitif olarak numaralandırılmış) veya altında (negatif olarak numaralandırılmış) açısal mesafesidir. Azimut, ufukta doğuya doğru kardinal kuzeyden (veya 0 °) ölçülen bir nesnenin açısal mesafesidir.

AMCap
AMCap, Microsoft DirectShow (eski adıyla ActiveMovie, dolayısıyla adı) ile uyumlu küçük ama tamamen işlevsel bir video yakalama ve önizleme uygulamasıdır. Gezegensel görüntüleme uygulamalarında kullanılır.

Diyafram
Bir refraktörün ışık toplayan objektif lensinin veya bir reflektörün birincil aynasının çapı.

Apochromatic
Kelimenin tam anlamıyla “renksiz” anlamına gelir. Kromatik sapmayı neredeyse tamamen ortadan kaldıran bir refrakter lens. Bu, egzotik gözlükler kullanılarak veya objektif lens için iki veya daha fazla lens elemanı kullanılarak yapılır.

Görünen Büyüklük
Yıldızın çıplak gözle ne kadar parlak göründüğünü gösterir. İki yıldızın görünür parlaklığı arasındaki fark, 2.512’lik logaritmik bir oranı izler. Dolayısıyla, üç büyüklükten daha az olan bir yıldız (2.512) 3 veya yaklaşık 16 kat daha parlaktır. Bu sistemi kullanarak yıldızlar da negatif büyüklük değerlerine sahip olabilir ve bunlar gökyüzünde gördüğümüz en parlak değerlerdir. Ayrıca bkz. MAGNITUDE.

Ark Dakika
Bir açısal ölçüm birimi. Bir ark dakikası derecenin 1 / 60’ıdır. Tıpkı bir saatte 60 dakika olduğu gibi, bir derecelik açıda 60 yay dakikası vardır.

Ark İkinci
Bir ark-dakikasının 1 / 60’ından oluşan bir açısal ölçü birimi. 2 mil mesafeden görülen bir kuruş, 1 ark saniyeyi keser. Tek derecelik bir açıda 3.600 ark saniye vardır. Gezegen nebulaları gibi çift yıldızların veya küçük derin gökyüzü nesnelerinin ayrımlarını ölçmek için kullanılır. Dolunay yaklaşık 30 ark dakikadır. Ayrıca bkz.

ASCOM
Standart bir Microsoft Windows ortamında çalışan bir dizi astronomik ekipman için standart arayüzler oluşturmak üzere açık kaynaklı bir girişim olan Astronomi Ortak Nesne Modeli kısaltmasıdır. ASCOM Standart Sürücüler, çoğu Orion tarafından satılan astrofotografi için tasarlanmış kameralarla birlikte verilir.

Astigmatizma
Işığın aynı düzlemde odaklanmayacağı bir merceğin veya aynanın sapması. Çoğu zaman aşağı zemin optikleriyle karşılaşılır.

Astronomik Görme
Bkz.

Atmosferik Şeffaflık
Bkz. ŞEFFAFLIK.

Autoguider
Uzun pozlama fotoğrafçılığı için kullanılan elektronik aksesuar. Autoguider bir yıldızın görüntüsüne kilitlenir ve teleskopun bir teleskop tahrik sisteminin yapabileceğinden çok daha iyi bir şekilde izlenmesini kontrol eder.

AVI
AVI, 1992 yılında Microsoft tarafından sunulan elektronik bir multimedya dosya biçimi olan Audio Video Interleave’ın kısaltmasıdır. Gezegensel görüntüler genellikle bu formatla yakalanır ve değiştirilir.

Bölmeler
Bir refraktör tüpü içindeki ışık yolu boyunca, kademeli olarak “inen” açıklıklara sahip bir dizi halka. Bölmeler iç ışığın saçılmasını önler ve böylece kontrastı artırır.

BAK-4 Cam
“Baryum kron” camı olarak da bilinir. BAK-4 optik prizmalar yapmak için kullanılan üstün kaliteli bir camdır. Parlak görüntüler ve yüksek kontrast sağlar.

Denge Sistemi
Bir teleskopun optik tüp montajını dengelemek için ekvatoral montajlarla en sık kullanılan ağırlık sistemi.

Barlow Lens Objektif
lensin veya birincil aynanın etkin odak uzunluğunu artıran ve mercek büyütmeyi iki katına çıkaran veya üç katına çıkaran akromatik bir lens. Bu nedenle, 30 mm’lik bir mercek, 2x barlow ile kullanıldığında 15 mm’lik bir mercek haline gelir. Odak uzaklığı 1200 mm olan bir teleskop verildiğinde, 30 mm’lik bir mercek tek başına 40x ve bir içi boş lensle 80x verir.

Binning
Astronomik kameraların hassasiyetini artırmak için kullanılan bir prosedür. 1×1 binning, CCD görüntüleme yongasındaki her pikselin bir piksel olarak sayıldığı anlamına gelir. Binning 2×2 veya daha fazlası, CCD görüntüleme çipinin çözünürlük pahasına hassasiyetini artırma yöntemidir; bitişik pikseller birlikte süper piksellere toplanır. Örneğin, 2×2 binning, 4 piksellerin çözünürlüğün dörtte birinde, ancak yaklaşık dört kat daha duyarlı olmalarına neden olur.

Binoküler
Merkezi bir odaklama cihazıyla birlikte monte edilen ve her iki gözü kullanarak görüntülenen iki küçük teleskoptan oluşan taşınabilir bir optik alet.

Binoküler Tripod Adaptörü
Dürbünü standart bir tripodun pan kafasına bağlayan L şeklinde bir adaptör.

BK-7 Cam
“Borosilikat” cam olarak da bilinir. Çoğu optik prizma BK-7 camdan yapılmıştır.

Üfleyici Ampul
Sıkıldığında, kısa süreli hava püskürten esnek bir el tipi ampul. Optik yüzeylerdeki tozu üflemek için kullanılır.

Kamera Adaptörü
Astrofotografi için bir teleskopa değiştirilebilir lensli bir kamera takmak için kullanılan bir T halkası, T adaptörü veya tele genişletici olan bir adaptör.

Cassegrain
Birincil aynanın odak düzleminin içine monte edilmiş bir dışbükey hiperboloid ikincil aynanın yerleştirildiği yansıtıcı bir teleskopun optik konfigürasyonu, ışığı birincil aynadaki bir delikten hemen arkasındaki bir odak noktasına yansıtır. Bu aslında ışık yolunun odak uzunluğunu “katlar”.

Katadioptrik
Bir görüntü oluşturmak için kırılma ve yansımanın yararlarını kullanan bileşik teleskop. Tipik bir katadioptrik, bir birincil küresel ayna, bir ikincil ayna ve küresel birincil tarafından getirilen sapmaya karşı koymak için bir düzeltme plakası veya mercekten oluşur. Konfigürasyonda Cassegrain veya Newtonian olabilir.

CCD Kamera
Kısa “şarj bağlı cihaz.” CCD, astronomik görüntüler yapımında yaygın olarak kullanılan ışığa duyarlı bir elektronik dedektördür. Çok çeşitli dalga boylarına duyarlı ve ışık toplamada emülsiyondan çok daha verimli olan CCD’ler genellikle aşırı soluk nesneleri görüntülemek için kullanılır.

CCD Görüntüleme Çipi
Bir CCD Kamerada kullanılan katı hal elektronik dedektörü.

Center-Mark
Bir Newton reflektörünün ana aynası üzerinde ortalanmış ve optiklerin toplanmasına büyük ölçüde yardımcı olan küçük bir nokta. Nokta aynanın performansına müdahale etmez, çünkü ikincil aynanın tıkanıklığı içinde bulunur.

CMOS
Tamamlayıcı Metal Oksit Yarıiletken için bir kısaltma olan bu, yüksek gürültü bağışıklığı ve düşük güç tüketimi olan bu tür bir entegre devre oluşturmak için kullanılan teknolojinin adını taşıyan bir tür görüntüleme çipidir (entegre bir devre). Her piksel fotonlara duyarlıdır ve gelen ışığı elektrik akımına ve son olarak nihai görüntüyü oluşturmak için kullanılan dijital verilere dönüştürür.

Kaplamalı
Işık iletimini ve kontrastını arttırmak için en az bir optik yüzeye bir magnezyum florür kaplamasının uygulandığını belirtir.

Kaplamalı, Tamamen
Havadan cama tüm yüzeyler, ışık iletimini ve kontrastını artırmak için tek bir magnezyum florür tabakası ile vakumla kaplanmıştır. “Kaplamalı” dan kalite konusunda kesin bir adım.

Kaplamalı, Tamamen Çoklu
Havadan cama tüm yüzeyler birden fazla yansıma önleyici kaplama alır.

Kaplamalı, Çoklu
Tüm havadan cama yüzeyler en az bir magnezyum florür tabakası ile kaplanır, bazı yüzeyler birden fazla yansıma önleyici kaplama alır. “Tamamen kaplanmış” bir adım yukarı, ancak “tamamen çok kaplamalı” kadar iyi değil.

Kaplama, Yansıma Karşıtı
Optik yol içindeki bir eleman ile diğeri arasında sıçrayan ışığın iç yansımalarını azaltan bir magnezyum florür veya diğer kimyasallar kaplaması.

Kaplama, Faz
Çatı prizma optik tasarımının kontrastını artıran çatı prizma dürbünlerine uygulanan özel kaplamalar.

Kollimasyon
Teleskopun optik bileşenlerini birbirleriyle hizalanacak şekilde ayarlama işlemi.

Kollimasyon Kapağı
Newton reflektörünün birincil ve ikincil aynalarının hızlı optik hizalanmasına yardımcı olan orta deliği olan bir mercek parçası.

Koma
Geniş diyafram açıklığına, kısa odak uzaklığına sahip reflektörlerde bulunan en yaygın sapmalardan biridir. Yıldız görüntüleri, alanın merkezinden giderek daha fazla kuyruklu yıldız benzeri veya armut şeklinde olur. İyi optik hizalama bazı komaları hafifletebilir.

CorrecTension (XT)
Orion XT serisi dobsonian teleskoplara göre geliştirilmiş ve sürekli yumuşak hareket ve tüp dengesi sağlamak için rakım rulmanlarında sürtünme yaratan bir gerilim sürtünme sistemi.

Karşı Ağırlık
Teleskop tüpü takımının ağırlığını dengelemek için ekvatoral, dobsonian veya başka bir yuvaya yerleştirilen ağırlık.

İnce artılar Nişangah olarak
da bilinir, merkezleme amacıyla bir bulucu kapsamı veya mercek odağında çapraz teller, noktalar veya halkalar sistemidir.

Crown Glass
Glass, akromatik objektif merceğin veya çiftin iki unsurundan birini yapmak için kullanılır. Diğer eleman çakmaktaşı camdan oluşan plano-konkav bir mercektir. İki element, ışığın camdan dağılması nedeniyle farklı renklerin ışığını odaklamak için birlikte çalışır.

Karanlık Uyum
Gözlerin öğrencilerin süreci yavaş yavaş en geniş açıklıklarına doğru genişler. Karanlık gökyüzü altında, öğrencinin ortalama dilatasyon açıklığı yaklaşık 7 mm’dir, ancak bu genellikle yaşla birlikte hafifçe azalır. Ortalama olarak, işlem 20 ila 30 dakika sürer. Kırmızı gözlükler, koyu adaptasyon elde etmek için gözlemden önce giyilebilir.

Karanlık Sinyal
Her CCD, görüntüleme sırasında piksellerde biriken belirli miktarda “yanlış sinyal” üretir. Bu elektronik gürültü ısı ile üretilir ve bir termoelektrik soğutucu ile azaltılabilir.

Sapma / Düşme
İki gök koordinatından biri, diğeri sağ yükseliş, sapma, Dünya’nın ekvatorundan uzaya uzanan hayali bir çizgi olan gök ekvatorunu temel alır. Değerler -90 ile +90 arasında derece olarak verilir. Negatif değerler Güney Göksel Yarımküre’de bulunur; pozitif değerler Kuzey Göksel Yarımküre’de.

Derece
Bir dairenin 1 / 360’ına eşit açısal ölçü birimi. Dolayısıyla, doğudan batıya gökyüzüne çizilen büyük bir daire 180 derece içerecektir. Tepeden ufuktaki herhangi bir noktaya 90 ° ‘dir. Bir derece kabaca gökyüzünde iki tam ayın yan yana çapına eşittir. Her derece 60 ark dakikaya bölünür ve her dakika ayrıca 60 ark saniyeye bölünür.

Çiğ Kalkanı
Tüp düzeneğinin etrafına sıkıca sarılmış ve çiğnenin bir refraktörün objektif lensinde oluşmasını veya bir Schmidt-Cassegrain veya Maksutov teleskopunun düzeltici plakasında oluşmasını önlemek için bir teleskopun açıklığının ötesine uzanan ABS plastik veya metal bir kaplama.

Dew Zapper
Düzeltici sıcaklığını ortam havasının çiy noktasının üzerinde tutan bir Schmidt-Cassegrain veya Maksutov teleskopunun düzeltme plakası veya lensinin etrafına tüpün etrafına sarılmış esnek bir ısıtma bandı.

Diyagonal, Doğru Görüntü
Öncelikle refraktörler ve güveçlerle karasal görüntüleme için kullanılan 45 ° veya 90 ° diyagonal, çünkü görüntüleri çıplak gözün onları dik ve soldan sağa doğru gördüğü gibi gösterir. Doğru görüntü diyagonal kullanıldığında bazı çözünürlükler kaybolur, bu nedenle genellikle astronomik görüntüleme için önerilmez.

Diyagonal, Ayna
Teleskopun odaklayıcısına uyan ve gelen ışığı dik açıyla yönlendiren bir aksesuar. Bu, bir refrakter veya katadioptrik teleskop kullanırken daha rahat bir açıyla görüntülemek içindir. Aynalar, diyagonalin içindeki ışığı yönlendirmek için kullanılır.

Diyagonal, Prizma
Teleskopun odaklayıcısına uyan ve gelen ışığı dik açıyla yönlendiren bir aksesuar. Bu, bir refrakter veya katadioptrik teleskop kullanırken daha rahat bir açıyla görüntülemek içindir. Prizmalar diyagonal içindeki ışığı yönlendirmek için kullanılır.

Kırınım Sınırlı
Optik kalitenin, izleme ayrıntılarının sınırlarının teleskoptaki herhangi bir optik kusur tarafından değil, ışığın fiziksel özellikleri tarafından belirlenmesine yetecek kadar iyi olduğu nokta. Ayrıca bkz. ÇÖZÜNÜRLÜK.

Dijital Ayar Çemberleri
Orion ve çoğu GOTO veya robotik teleskop sisteminden gelen Intelliscopes, bir teleskopun gökyüzüne işaret edildiği konumun dijital elektronik okumalarına sahiptir (teleskop kurulmuşsa RA ve Aralık’ta doğru astronomik koordinatlar. doğru şekilde).

Dispersiyon
Beyaz ışığın hava gibi bir ortamdan cam gibi başka bir ortama geçtiğinde bileşen renklerine ayrılması. Dispersiyon, lenslerde renk sapmasına neden olan şeydir.

Dobsonian
1970’lerde John Dobson tarafından geliştirilen bir altazimut teleskop sistemi. Bir Newton reflektör teleskobu, tüpün düzgün bir şekilde yukarı veya aşağı hareket etmesini (irtifa olarak) ve azimutta dönmesini sağlayan kutu benzeri bir beşiğe monte edilmiştir. Stabilitesi, kullanım kolaylığı ve hızlı kurulumu ile bilinir. Orion, Orion SkyQuest XT8 Klasik Dobsonian Teleskop gibi 8 farklı Dobson teleskop ailesi üretir.

Çift Yıldız / İkili Yıldız
Çıplak gözle tekil görünen ama bir teleskopla daha yakından incelendiğinde iki veya daha fazla üyeye sahip gibi görünen bir yıldız. İki tür çift yıldız vardır: optik çiftler, sadece farklı mesafelerde yıldızların şans hizalamalarıdır. Fiziksel çiftler yerçekimi ile birbirine bağlıdır. Böyle bir sisteme genellikle ikili yıldız denir.

Double
(İki Kat) Kromatik sapmanın etkilerine karşı koymak için farklı kırılma özelliklerine (veya indekslere) sahip iki cam elemandan oluşan objektif bir mercek. Akromatik lens olarak da bilinir.

Kırlangıç ​​Kuyruğu Braketi
Optik tüp üzerindeki kırlangıç ​​kuyruğu tabanı ile kenetlenmek üzere tasarlanmış ve tek bir kelebek vida ile sabitlenmiş bulucu kapsamları için bir tutucu. Daha büyük versiyonlar, tüm teleskop tüplerini bağlantılarına takmak ve Vixen ve Losmondy olmak üzere iki boyut standardında gelmek için uygun olabilir.

ED Glass
Standart optik cama göre üstün kırılma özelliklerine sahip bir optik cam olan “Ekstra düşük dağılım” için kısa. ED cam ile yapılan camlar tipik olarak standart cam ile yapılan camlardan daha az renk sapması gösterir.

Elektronik Tahrik
Teleskop montajına bir teleskopun göksel nesneleri elektronik olarak takip etmesini sağlayan motorlu bir sistem. Tahrik sistemleri hem sağ yükseliş hem de sapma eksenleri için mevcuttur.

Emisyon Bulutsusu
Sıcak gömülü yıldızların bulutun gaz atomlarının çoğunu iyonize ettiği, bulutsunun kendi ışığını yaymasına neden olan yıldızlararası bir gaz ve toz bulutu. Adı, bu bulutsuların spektrumlarındaki emisyon çizgilerinin modelinden türetilmiştir. Örnekler arasında Orion ve Lagoon nebulanları bulunur.

Emisyon Tipi Nesneler
Yakındaki sıcak yıldızların varlığıyla aydınlatılan yıldızlararası tozdan oluşan galaktik derin gökyüzü nesneleri. Toz emer ve daha sonra fotonları yeniden yayar ve tozun parlamasına neden olur. Ayrıca bakınız EMISSION NEBULA.

Geliştirilmiş Yansıtıcılık Kaplamaları Yansıtıcı
hale getiren birinci yüzey teleskop aynasında biriken alüminyumdur. Normal alüminyum kaplamalar ışığın ~% 90’ını yansıtır, alüminyumu ultra ince kaplamalarla (dielektrik kaplamalar olarak adlandırılır) kaplayarak, yansıtıcılık yüzde birkaç arttırılabilir.

Ekvatoral Dağı
Göksel cisimlerin gece gökyüzünde hareket ettikçe kolayca izlenmesini sağlamak için tasarlanmış bir teleskop yuvası. Bir eksen (kutup ekseni) göksel kutba (Dünya’nın eksenine paralel) hizalanır ve diğeri (sapma ekseni) ona dik açılarda yönlendirilir. Alman ekvatoral dağı da denir.

Prizma Dikme
Çıplak gözle aynı doğrultuda bir görüntü üreten bir prizma.

Öğrenciden Çık
Işık konisinin teleskop merceğinden çıkarken çapı. Teleskop Ay gibi parlak bir kaynağa doğrultulduğunda ayrı bir disk olarak görünür. Ramsden diski olarak da bilinir. Çıkış öğrencisi hem diyafram açıklığına hem de büyütmeye göre değişir.

Göz Rölyefi
Gözlemcinin gözü ile tüm görüş alanının görünür olduğu mercek merceği arasındaki milimetre cinsinden ölçülen mesafe. Göz rölyefi optik tasarıma göre değişir, ancak genellikle büyüdükçe azalır. Uzun göz rölyefi, gözlük takan gözlemciler için avantajlıdır, çünkü tüm görüş alanını görmek için gözlerini doğrudan göz merceğine koymak zorunda kalmazlar veya gözlüklerini çıkarmaları gerekmez.

Göz koruyucu
Göz mercekleri ve dürbünler için izleme konforunu artıran ve dış çevre ışıklarının engellenmesine yardımcı olan esnek bir kauçuk kap.

Mercek
Teleskopun görüntüyü gerçekten büyüten kısmı. Farklı odak uzaklığı göz mercekleri kullanmak teleskopun ortaya çıkan büyütmesini değiştirecektir. Büyütme, teleskopun (veya dürbün) odak uzunluğunun mercek uzunluğuna bölünmesiyle belirlenir. Böylece 1200 mm odak uzunluğuna ve 40 mm göz merceğine sahip bir teleskop 30x büyütme sağlar. İnsan gözü 1x büyütme olarak kabul edilir. Tipik olarak, bir gözlemci, çeşitli farklı izleme durumlarına uyum sağlamak için birkaç göz merceğine sahip olacaktır. Göz mercekleri genellikle üç veya daha fazla lens elemanından oluşur. Her biri kendi özelliklerine sahip çok çeşitli tasarımlar mevcuttur.


Mercek Elemanı Bir mercek içindeki tek bir cam mercek. Çeşitli mercek tasarımları kontrastı artırmak, görüntüleme alanlarını düzleştirmek veya yüksek büyütmelerde keskin görüntüler sağlamak için çeşitli öğeler kullanır.


Mercek , 2 “ Standart 1-1 / 4″ yerine 2 “tamburlu bir mercek. İki inç mercekler çok geniş görüş alanları sağlayabilir ve derin gökyüzü gözlemcileri tarafından tercih edilir.

Işıklı
Mercek Parlaklık için ayarlanabilen kırmızı ışıklı artı işaretli veya retiküllü bir mercek. Aydınlatılmış göz mercekleri, küçük bir açısal ölçümler yapmak için ışıklı göz mercekleri, artı işaretlerine göre tam olarak konumlandırılmış hafif bir kılavuz yıldız tutmak için veya ışıklı mikrometrik ölçeğe sahip göz merceklerinde kullanılır.


Mercek , Kellner Biraz dar görüş alanlarına rağmen kabul edilebilir derecede parlak görüntüler üreten temel üç elemanlı bir mercek. Kellners en iyi uzun odak uzaklığına sahip teleskoplarda çalışır ve hafif renk sapmaları gösterir.


Mercek , Lantan Mercek elemanlarından birinin görsel sapmaları ortadan kaldıran nadir bir toprak elementi olan Lanthanum’dan yapıldığı bir mercek tasarımı.

Mercek, Ortoskopik
Kellner’den daha az renk darlığı ancak dar bir görüş alanı olan dört elementli bir oküler. Hala birçok amatör gökbilimci tarafından ay ve gezegensel görüntüleme için en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Mercek, Plössl
Neredeyse aynı iki çift mercekten oluşan dört elemanlı bir mercek. Plössls keskin, yüksek kontrastlı görüntüler ve düz görüş alanları sağlar. En iyi çok amaçlı mercek tasarımlarından biri.

Mercek, Yakınlaştırma
Sürekli bir büyütme aralığı sağlar ve böylece bir mercekten diğerine geçişe karşı tek mercek kullanma seçeneği sunar. Daha ucuz olan zumlar bazen düzgün bir şekilde kaplanmadıkları ve iç varillerinin kararmadığı veya parlama dişli olmadığı sürece iç yansımalardan muzdariptirler.

Görüş Alanı, Görünür
Göz merceğinden gözle görüldüğü gibi ışığın kenardan kenara açısal çapı. Belirli bir mercek tipi veya tasarımı için doğal bir özelliktir. Bir göz merceğinin görünür görüş alanı doğrudan teleskopla görülen gerçek görüş alanı ile ilişkilidir; belirli bir odak uzaklığı göz merceği için, göz merceğinin görünür alanı ne kadar büyük olursa, gökyüzü o kadar geniş bir alan görülecektir.

Görüş Alanı, Doğru
Bir teleskopa takıldığında merceklerin gerçek görüş alanı. Bir göz merceğinin gerçek alanı, göz merceğinin görünür görüş alanının (üretici tarafından sağlanan) büyütme ile bölünmesiyle belirlenebilir. Örneğin, 30 büyütme oranında 40 ° ‘lik görünür görüş alanına sahip bir mercek, 1,3 °’ lik gerçek görüş alanı sağlar.

Alan Durdur
Alan durdurucu, teleskop mercek mercek sisteminin görüş alanını sınırlayan açıklıktır. Çoğu alan durağı, mercek merceğinin içindeki mercek mercek sisteminin görüş alanını sınırlayan metal bir halkadan oluşur. Teleskop mercek alanı durağı, mercek içine baktığınızda görünür görüş alanını çevreleyen bir daire olarak görünür. Bu dairenin açısal çapına, merceklerin görünen görüş alanı (AFOV) denir ve her mercek tasarımı için sabit bir özelliktir. Ayarlanabilir odak uzaklığı aralığına sahip zoom göz mercekleri, diyaframı odak uzaklığı ayar ayarlamalarıyla ilişkili olarak küçülen ve genişleyen ayarlanabilir bir alan durağı kullanabilir.

Filtre, Renk
Cam filtreler, her biri belirli bir renkte olup, ay ve gezegen ayrıntılarını artırmak için mercek varillerine vidalanır. Çeşitli renk filtreleri, belirli dalga boyuna özgü özellikleri bulanıklaştıran diğer parazit veya dağınık dalga boylarını azaltır. Örneğin kırmızı filtreler Mars yüzey detaylarını ortaya çıkarırken, yeşil Jüpiter’in Kırmızı Noktasının kontrastını arttırır. Gezegen filtreleri de denir.

Filtre, Işık Kirliliği
Bir Schmidt-Cassegrain’in mercek veya arka hücresine, cıva buharı ve yüksek basınçlı sodyum gibi ışık kirliliği kaynaklarının dalga boylarını engelleyen, ancak derin gökyüzü nesnelerine özgü dalga bantlarını geçiren bir filtre hidrojen alfa, hidrojen beta ve oksijen III.

Filtre, Ay
Alüminyum hücrede, mercek haznesine diş açan ve Ay’ın parlamasını azaltarak rahatça gözlemlenmesini sağlayan bir cam filtre. Göz ay ışığı tarafından boğulmadan, daha fazla ay detayı ortaya çıkar.

Filtre, Gezegensel
Cam filtreler, her biri belirli bir renkte olup, ay ve gezegen ayrıntılarını arttırmak için mercek varillerine vidalanır. Çeşitli renk filtreleri, belirli dalga boyuna özgü özellikleri bulanıklaştıran diğer parazit veya dağınık dalga boylarını azaltır. Örneğin kırmızı filtreler Mars yüzey detaylarını ortaya çıkarırken, yeşil Jüpiter’in Kırmızı Noktasının kontrastını arttırır. Renk filtreleri olarak da bilinir.

Filtre, Güneş
Bir teleskopun diyafram açıklığına sıkıca oturan ve güneşin – güneş lekelerinin ve güneş yüzeyin fotosferik yüzeyinin rahat ve güvenli bir şekilde gözlenmesini sağlayan cam filtre. İyi bir güneş filtresi, güneşin yaklaşık% 99.99’unu engeller. Güneş filtresi olmadan güneşi gözlemlemek göze ciddi zarar verebilir.

Filtre, Değişken-Polarize
Değişken-polarize filtreler Ay veya bir gezegen de dahil olmak üzere parlak göksel nesnelere sönük anahtarlar görevi görür. 1.25 “mercek varillerine iplik geçiren filtre, alüminyum bir hücreye monte edilen iki parça polarize camdan oluşur; bu, ne kadar döndürüldüğüne bağlı olarak ışık iletimini% 1’den% 40’a değiştirir.

Bulucu Kapsamı
Ana teleskoptan görüntülemek için göksel nesneleri bulmak için kullanılan ana optik boru tertibatına monte edilmiş düşük güçlü, geniş alanlı bir teleskop.

Bulucu Kapsamı, Sağ Açı
Bulucu kapsamıyla aynıdır, ancak gelen ışığı tüp boyunca görmektense ışık yoluna 90 ° yönlendirmek için sağ açılı diyagonaldir. Reflektör kullanan gözlemciler için daha rahat görüntüleme sağlar.

El feneri, Kırmızı
Gözlemcinin gece görüşünü bozmamak için yalnızca saf kırmızı ışık yayan bir el feneri. İnsan gözü kırmızı ışığa duyarsızdır.

Çakmaktaşı Cam
Bir refraktörün çift veya akromatik objektif lensinin optik bileşenlerinden biri. Taç camıyla birlikte, öğeler beyaz ışığın doğasında bulunan renkleri aynı odağa getirmek için birlikte çalışır.

Odak Uzaklığı,
Mercek Alan merceğinin merkezinden (ışığın mercek ilk elemanından geçtiği yer) odak noktasına olan mesafe. Teleskopun büyütülmesi mercek odak uzunluğuna göre değişir. Kısa odak uzaklığı olan göz mercekleri yüksek büyütme üretir; uzun odak uzaklığı göz mercekleri düşük büyütme üretir.

Odak Uzaklığı, Teleskop
Işık ışınlarının tek bir noktaya yaklaştığı kavisli bir aynanın veya merceğin merkezinden uzaklık. Işık ışınlarının etkili bir şekilde sonsuz uzak nokta ışık kaynağından (yıldız gibi) geldiği varsayılır ve bu yüzden aynaya veya merceğe ulaştıklarında paraleldir. Odak uzaklığı, bir aynanın veya merceğin doğal bir özelliğidir ve bir teleskop için sonuçta meydana gelen büyütmeyi belirleyen faktörlerden biridir (kullanılan göz merceğinin odak uzunluğuyla birlikte).

Odak Düzlemi
Görüntünün bir teleskopla oluşturulduğu uzayda asılı duran hayali düzlem. Göz merceği, görülen görüntüleri üretmek için teleskopun odak düzleminin bir bölümünü büyütür. Ana odaklamalı astrofotografi veya telefoto fotoğrafçılığı denendiğinde, kameranın filmi teleskopun (veya kamera merceğinin) odak düzleminin tam konumuna yerleştirilir.

Odak Oranı (F-Oranı)
Bir teleskopun odak uzunluğunun açıklığına oranı. Kısa odak oranları (f / 5, f / 4.5) geniş görüş alanları ve küçük görüntü ölçekleri üretirken, uzun odak uzunlukları daha dar görüş alanları ve daha büyük görüntü ölçekleri üretir.

Odak Düşürücü
Uzun odak uzaklığı teleskoplarının etkin odak uzunluğunu neredeyse yarıya indirir, böylece görsel veya fotoğrafik kullanım için daha geniş görüş alanları sağlar.

Odaklayıcı
Teleskopik bir görüntüyü odaklamak için bir merceğin yerleştirildiği ve ayarlandığı bir cihaz. Bir odaklayıcı manuel bir çekme borusu kadar basit olabilir, ancak daha verimli tip “kremayer ve pinyon” tasarımıdır, burada her uçta tırtıllı düğmelerle tutturulmuş bir dişli aks, yukarı doğru hareket etmesini sağlar. veya odak düzleminden aşağı doğru.

Odaklayıcı, Çift Hız
Hem rota hem de ince ayar hızlarına sahip mekanik bir odaklayıcı tasarımı.

Odaklayıcı, Crayford
İngiltere’nin Crayford şehrinde geliştirilen ve çok daha hassas ve siyah-beyaz serbest odaklayıcı hareketi sağlamak için hassas rulmanlar ve ince işlenmiş yüzey toleransları kullanan mekanik bir odaklayıcı tasarımı.

Tam Kuyu Kapasitesi
Bir CCD görüntüleme çipinde her bir piksel tarafından toplanan sinyal elektronlarının miktarının ölçüsü. Tam kuyu kapasitesi ne kadar yüksek olursa, CCD pikselleri sinyali fazla doyurmadan daha fazla ışık toplayabilir.

Galaxy
Birkaç milyar ila yüz milyarlarca yıldızdan oluşan geniş bir sistem. Galaksiler çok yönlü şekillerde gelir, ancak genellikle spiraller (fırıldak), eliptikler (küresel) ve düzensizler (amorf) olarak sınıflandırılır. Örnekler, Andromeda Gökadası (M31) ve Samanyolu, galaksimiz.

Alman Ekvatoral Dağı
Göksel cisimlerin gece gökyüzünde hareket ettikçe daha kolay izlenmesini sağlamak için tasarlanmış bir teleskop yuvası. Bir eksen (kutup ekseni) göksel kutba (Dünya’nın eksenine paralel) hizalanır ve diğeri (sapma ekseni) ona dik açılarda yönlendirilir. Ekvatoral mount da denir.

Küresel Küme
On binlerce ila milyonlarca yıldızdan oluşan kompakt bir küresel agrega. Küreseller merkezde oldukça yoğunlaşır, ancak çevre çevresinde incelir. Onlar galaksilerin kendileri değiller, fakat yerçekimsel olarak “ana” galaksilerine bağlılar. Birçok astrofizikçi küresel kümelerin gökada oluşumunun kalıntıları olduğuna inanır. Örnekler, Büyük Herkül Kümesi (M13) ve Omega Centauri.

GoTo (ayrıca GOTO)
Astronomik nesneleri otomatik olarak bulan ve izleyen bir bilgisayar, konum kodlayıcılar ve yüksek hızlı motorlarla donatılmış bir teleskop. Bunu gece gökyüzü turu yapabilen robotik bir teleskop olarak düşünün.

Teleskopa Git
Bkz. GOTO.

Kılavuz Kapsamı
Aynı montaj üzerinde başka bir teleskoba tutturulmuş ve görüntülenen nesnenin kameranın alanında sabit kalmasını sağlamak için astrofotografide kullanılan bir teleskop. Gözlemci, kılavuz kapsamı boyunca bir “kılavuz yıldızı” izler ve aksi takdirde hedefi bulanıklaştıracak ve dolayısıyla pozlamayı bozacak sapmayı önlemek için sağ yükseliş ve eğimde küçük ayarlamalar yapar. Alternatif olarak, teleskopu manuel olarak yönlendirmek yerine kılavuz kapsamıyla bir otomatik kılavuzlayıcı kullanılabilir.

Guide Star
Bkz. REHBER KAPSAM

Işıklı Reticle
Mercek Parlaklık için ayarlanabilen, kırmızı ışıklı artı işaretli veya retiküllü bir mercek. Aydınlatılmış göz mercekleri, küçük bir açısal ölçümler yapmak için ışıklı göz mercekleri, artı işaretlerine göre tam olarak konumlandırılmış hafif bir kılavuz yıldız tutmak için veya ışıklı mikrometrik ölçeğe sahip göz merceklerinde kullanılır.

Intelliscope
Gece gökyüzünde bir nesneyi bulmak için bir teleskopu nereye götüreceğinize (hangi yöne) yönlendiren elektronik teleskop teknolojisi olan bir Orion – binlerce bulutsunun ve galaksinin koordinatlarını içerir.

Gözler Arası Mesafe
Bir gözlemcinin gözünün iki göz bebeği arasındaki mesafe. Dürbün, bir kişinin göz bebeği mesafesindeki değişimleri karşılayacak şekilde ayarlanabilir.

IR Kesme Filtresi (IR Filtresi)
Astronomik kameralardaki CCD ve CMOS sensörleri, ışığın daha uzun kızılötesi dalga boylarına duyarlıdır, bu ışık engellenmezse görüntü keskinliği veya kontrastı etkilenebilir.

LED
“Işık yayan diyot” için kısa, bir LED düşük voltaj seviyelerinde ışık yayar. Elektronik ekranlarda ve saf kırmızı ışık yayıcı olarak astronomi fenerlerinde kullanılırlar.

Mercek Elemanı
Bir mercek içindeki tek bir cam mercek. Çeşitli mercek tasarımları kontrastı artırmak, görüntüleme alanlarını düzleştirmek veya yüksek büyütmelerde keskin görüntüler sağlamak için çeşitli öğeler kullanır.

Light Grasp
A measure of a telescope’s ability to gather light. Light grasp is determined almost solely by the diameter of the aperture of a telescope’s objective lens: the larger the aperture, the greater the light grasp and the greater the resolution or amount of detail that may be observed. Measured in square inches.

Light Pollution
Stray light generated by unshielded high-pressure sodium and mercury vapor street and security lighting, billboard uplighting, glaring porch lights, and poorly designed landscape illumination that radiates upward or into the eyes, lowering sky contrast and significantly degrading the visibility of the stars.

Magnezyum Florür
Refraktörlerin, dürbünlerin ve göz merceklerinin optik yüzeylerine uygulanan ve ışık iletimini büyük ölçüde artıran bir kaplama.

Büyütme
Optik bir aletle görülen bir nesnenin büyütülmesinin ölçüsü. Daha spesifik olarak, optik yardımla görüntülenen bir görüntünün maruz kaldığı açının, optik yardım olmadan aynı nesnenin maruz kaldığı açıya bölünmesiyle ölçülür. Büyütme, teleskopun (veya dürbün) odak uzunluğunun mercek uzunluğuna bölünmesiyle belirlenir. Böylece 1200 mm odak uzunluğuna ve 40 mm göz merceğine sahip bir teleskop 30x büyütme sağlar. İnsan gözü 1x büyütme olarak kabul edilir.

Büyüklük
Bir yıldız veya derin gökyüzü nesnesinin parlaklığının ölçüsü. Büyüklük sistemi tam olarak sezgisel değildir çünkü nesne ne kadar parlaksa, atanan değer o kadar düşük olur. Örneğin 1 büyüklüğündeki bir yıldız, 2 büyüklüğündeki bir yıldızdan daha parlaktır.

Büyüklük, Mutlak
Bir yıldızın gerçek veya doğal parlaklığının bir ölçüsüdür. Esasen, gökbilimciler, 10 parsek veya 32,6 ışıkyılı standart bir mesafeye getirilirse, yıldızın göze ne kadar parlak görüneceğini ölçerek buna karar verirler. Orion’un kuşağının en doğusundaki yıldız olan Alnitak, 2.05 görünür bir büyüklüğe, ancak -5.9’luk bir mutlak büyüklüğe sahiptir, çünkü 10 parsec uzağa bırakırsa bu kadar parlak görünecektir. Görünen büyüklüğü -26.7 olan Güneş’in mutlak büyüklüğü 4.8’dir.

Maksutov (MAK)
Küresel sapmayı düzeltmek için menisküs adı verilen derin kavisli bir tam diyafram lensi kullanması dışında, Schmidt’e benzer bir katadiyoptrik yansıtıcı teleskop. Maksutovs küresel aynaları kullanır ve bir Cassegrain konfigürasyonu ile tasarlanabilir, bu durumda Maksutov-Cassegrains veya Newtonians olarak adlandırılırlar, bu durumda Makstutov-Newtonians (veya kısaca MAK-Newts) olarak adlandırılırlar.

Maksutov-Cassegrain
Bakınız MAKSUTOV (MAK)

Maxim DL
Diffraction Limited tarafından üretilen yaygın olarak kullanılan bir görüntü işleme ve kamera kontrol yazılımı. Deneme versiyonları birçok Orion astrofotografi kamerasına dahildir.

Menisküs Merceği
Maksutov teleskopundaki ön mercek.

Messier Nesneleri
Fransız astronom Charles Messier (MEZ-ee-ay olarak telaffuz edilir) tarafından 18. yüzyılın sonlarında kataloglanan parlak “bulutsular” (daha sonra yıldız kümeleri, bulutsular ve galaksiler olarak tanımlanır). Messier, bulut benzeri nesneleri, uzmanlığı olan kuyruklu yıldızlarla karıştırmamak için kataloğunu görünüşte derledi. Bugün, liste 110 nesne içeriyor, ancak bazı girişlerin kimlikleri hala tartışılıyor.

Ayna Hücresi
Yansıtıcı bir teleskopun ana aynasını tutan bir çerçeve. Çerçeve, camın “sıkışmasını” (ve dolayısıyla görüntü bozulmasını) önlemek için aynayı güvenli bir şekilde tutacak şekilde sıkıca değil, camın ortam hava sıcaklığına kadar soğumasını sağlamak için iyi havalandırılmalı ve ayna ayarlanabilir düzgün toplanmış.

Monoküler
Kullanışlı bir tespit kapsamı olarak kullanılan tek bir “cep boyutunda” teleskop.

Motor Sürüş
Teleskobu otomatik olarak yıldızların doğu-batı sürüklenmesiyle aynı hızda sağ yükselişte hareket ettirir (Bkz. SIDEREAL RATE), yıldızlar manuel olarak ayarlanmadan mercek içinde sürekli olarak izlenebilir. Motor sürücüler genellikle teleskopun izleme hızının biraz artırılmasına veya azaltılmasına izin veren bir el kontrolü ile donatılmıştır, bu da uzun pozlama astrofotografları çekerken özellikle önemlidir.

Çoklu Kaplamalar
Havadan cama tüm yüzeyler en az bir magnezyum florür tabakası ile kaplanır, bazı yüzeyler birden fazla yansıma önleyici kaplama alır. “Tamamen kaplanmış” bir adım yukarı, ancak “tamamen çok kaplamalı” kadar iyi değil.

Yakın Odak
Dürbün ve / veya lekelenme kapsamlarının odaklanabileceği minimum mesafe. Odaklanmak, taş ocağına mümkün olduğunca yaklaşmak isteyen kuş gözlemcileri ve vahşi yaşam adanmışları için önemli bir kalitedir.

Bulutsusu
Her iki yıldız oluşumuyla ilişkili ayrı bir toz ve gaz bulutu (bkz. EMISSION NEBULA), bitişik yıldızların ışığını yansıtır (REFLECTION NEBULA) veya ölmekte olan bir yıldızı çevreleyen bir kabuk olarak (bkz. PLANETARY NEBULA). Bir bulutsu, arkasındaki yıldızlar tarafından kararan karanlık bir bulut veya uzayda bir “delik” olarak da görülebilir. Bunlara Kara Bulutsu denir.

Newtonian Reflektör
Tüpün bir ucunda, ışığı optik eksen boyunca ikincil bir aynaya yansıtan ve odaklayan küresel veya parabolik bir birincil ayna ile tasarlanan ve daha sonra ışığı optik eksene doğru bir açıda yönlendiren ve bir mercek içine. İlk olarak Isaac Newton tarafından 1670 yılında tasarlandı.

NGC Kataloğu
Yeni Genel Bulutsular ve Yıldız Kümeleri Kataloğu’nun kısaltması, ilk olarak 1888’de İrlanda Armagh Gözlemevinde Danimarkalı gökbilimci JLE Dreyer tarafından derlendi. Bugün katalog 7840 derin gökyüzü nesnesi içeriyor. Küçük teleskoplarda adil bir sayı görülebilir, ancak çoğu büyük diyafram açıklığı enstrümanları ve karanlık gökyüzü gerektirir.

NTSC
Ulusal Televizyon Sistemi Komitesi olarak adlandırılan NTSC, Kuzey Amerika’nın ve dünyanın birçok yerinde kullanılan analog televizyon sistemi standardıdır.

Objektif lens
Refraktif teleskop veya dürbünün ana ışık toplayan lensi veya lens sistemi.

Oküler
Mercek için alternatif bir terim.

Eksen Dışı Guider
Teleskopun görüş alanının küçük bir dış alanını yakalamak için yanal bir prizma kullanan bir cihaz, bir astrofotografın uzun pozlama sırasında bir kılavuz mercek aracılığıyla görmesini sağlar (veya bir otomatik kılavuz kullanın).

Açık Küme
Uzayda birbirine yakın on binlerce yıldızdan oluşan gevşek bir dizi (bazıları oldukça kompakt olsa da). Açık kümeler yerçekimiyle zayıf bir şekilde bağlanmıştır ve milyonlarca yıl boyunca kademeli olarak dağılma eğilimindedir. Örnekler arasında Ülker, Hyades ve Çift Küme yer alır.

Yıldız Kümesini Aç
Bkz. KÜMEYİ AÇ.

Optik Tüp Tertibatı (OTA)
Birincil ayna veya objektif lens, odaklayıcı ve bulucu kapsamını içeren bir teleskopun ana tüpü. Optik tüp düzeneği bir montaj parçası veya tripod içermez.

Parabolik Ayna
Konkav, cilalı ve aluminize yüzeye sahip, ışığı belirli bir mesafeye veya odak uzunluğuna odaklamak için tasarlanmış bir ayna.

Parfokal
Değişen odak uzaklığına sahip göz merceklerini ifade eder, ancak birinden diğerine geçerken çok az odaklanma veya hiç odaklanma gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Genellikle seri olarak üretilir.

Peltier Soğutucu
Bkz. TERMAL ELEKTRİKLİ SOĞUTUCU.

Fotoğraf, Odak
Bir kameranın bir teleskopun boru tertibatına bir braketle bağlandığı (veya bir tripoda ayrı ayrı monte edildiği) ve gözün normalde görüntüyü gözlemleyeceği bir yere yerleştirildiği bir teknik. Mercek tarafından oluşturulan görüntü daha sonra kamera merceğinden çekilir.

Fotoğraf,
Mercek Yansıtma Kamera merceğinin kullanılmaması dışında, odak fotoğrafçılığına benzer astrografik bir teknik. Bunun yerine, mercek görüntüsü doğrudan filme yansıtılır. Projeksiyon sistemleri, içi boş lensler veya her türlü mercek kullanabilir.

Fotoğrafçılık, Sırtı
Bir kameranın bir elektronik tahrik ile donatılmış ekvatoral bir montaj üzerinde teleskopun boru montajı için bir braket veya başka bir yolla “sırt üstü” olduğu bir yöntem. Teleskop sağ yükselişte ilerlerken, gökyüzünün geniş açılı bölgelerinde pozlamalar yapılabilir. Bir telefoto takılırsa, Ay’ın, kuyruklu yıldızların veya derin gökyüzü nesnelerinin büyütülmüş görüntüleri yakalanabilir.

Fotoğraf, Prime Focus
Bir teleskopun birincil aynasının veya objektif lensinin odak düzlemine değiştirilebilir lensli bir kameranın yerleştirildiği bir astrofotografi tekniği. Mercek kullanılmaz. Esasen teleskop çok büyük bir telefoto lens görevi görür. Bu yöntem, mümkün olan en düşük güç, en geniş görüş alanı ve en iyi tanım ile en yüksek ışık iletimini sağlar. Ancak, bazı durumlarda teleskopun görüntü düzlemine odaklama tüpünün içine düştüğü için erişilemez.

Piksel (veya Resim Öğesi)
Dijital görüntülemede, bu dijital olarak üretilmiş bir görüntüdeki en küçük tek öğedir ve çip üzerindeki fiziksel bir öğeye karşılık gelir. Piksel boyutu küçüldükçe, görüntüleme yongasının üretebileceği görüntü çözünürlüğü de artar. Pikseller genellikle mikron cinsinden ölçülür.

Gezegenimsi Bulutsu
Ölmekte olan bir yıldız tarafından atılan gaz kabuğu. Birçoğu dairesel veya çörek şeklinde görünür. Örnek olarak Ring ve Dumbbell bulutsusu verilebilir.

Planisphere
İstenen tarih ve saatte belirli bir enlem aralığından gökyüzünde takımyıldızların ve önemli derin gökyüzü nesnelerinin konumlarını gösteren elle tutulan dairesel bir yıldız haritası veya “yıldız çarkı”.

Kutupsal Hizalama
Ekvatoryal bir bağın sağ yükseliş eksenini göksel kutba hizalayarak Dünya’nın eksenine paralel olmasını sağlar. Bir saat sürüşü veya kılavuz sisteminin, kayda değer kuzey-güney (sapma) kayması olmadan doğudan batıya doğru izlemesi için kaba kutupsal hizalama gereklidir. Astrofotografi için kutupsal hizalama kesin olmalıdır.

Polar Hizalama Kapsamı
Ekvator montajının sağ yükseliş eksenine yerleştirilmiş, polar hizalamayı büyük ölçüde kolaylaştıran küçük bir bulucu kapsamı. Kutupsal eksen bulucu olarak da adlandırılır.

Kutup Ekseni
Ekvatoral bir bağın sağ yükseliş ekseni, Dünya’nın dönme eksenine paralel olacak şekilde hizalanmıştır. Ayrıca bkz. SAĞ YÜKSELME ve AYAR ÇEVRELERİ.

Güç
Güç, bir teleskopun büyütmesini ifade eder (yani 40x, 40 “güç” olarak adlandırılabilir).

Birincil Ayna
Herhangi bir yansıtıcı teleskopun ana ışık toplama aynası.

Prizma
Düz yüzeylerle kesilmiş sağlam bir cam figür. Optik prizmalar dürbün ve yıldız köşegenlerde kullanılır ve BK-7 (borosilikat) camdan veya BAK-4 (baryum kronu) camdan yapılır.

Prizmalar, Porro
Objektif lenslerin göz merceklerinden daha uzak aralıklarla yerleştirilmesini gerektiren, her namluda iki dik açılı prizma içeren bir binoküler prizma sistemi. Optik olarak, porro prizmalar genellikle çatı prizma benzerlerinden daha iyi performans gösterirler (bkz. PRISMS, ROOF).

Prizmalar, Çatı
Objektif lenslerin doğrudan göz mercekleriyle hizalanmasını sağlayan ve böylece daha taşınabilir bir dürbün sağlayan kompakt bir binoküler prizma sistemi. Çatı prizması dürbünleri, yansımalara porro prizma dürbünlerinden biraz daha fazla ışık kaybeder. Yüksek kaliteli tavan prizması dürbünleri bunu özel optik kaplamalarla telafi eder.

Pyrex ®
Düşük termal genleşme özellikleriyle bilinen, değişen sıcaklıklardan daha az etkilendiği ve dolayısıyla yansıtıcı teleskopların birincil aynalarının yapılması için tercih edilen yüksek kaliteli bir camdır.

Kremayer-Pinyon Odaklayıcı
Teleskopik bir görüntüyü odaklamak için içine bir merceğin yerleştirildiği ve ayarlandığı bir cihaz. Bir odaklayıcı manuel bir çekme borusu kadar basit olabilir, ancak daha verimli tip “kremayer ve pinyon” tasarımıdır, burada her uçta tırtıllı düğmelerle tutturulmuş bir dişli aks, yukarı doğru hareket etmesini sağlar. veya odak düzleminden aşağı doğru.

RCA Kablosu (veya RCA Konektörü)
Bazen fono konektörü olarak adlandırılan bu, ses veya video sinyallerini taşımak için kullanılan bir tür elektrik konektörüdür.

Gürültü Okuma
Tüm CCD yongalarında bulunan elektronik gürültü.

Yansıma Bulutsusu
Bileşen atomlarının gömülü sıcak yıldızlar tarafından iyonize edilmesine karşı bitişik yıldızlardan gelen ışığı yansıtan yıldızlararası toz bulutu, bulutsunun kendi ışığıyla parlamasına izin verir (bkz. EMISSION NEBULA). Uzun pozlama görüntülerinde yansıma bulutsuları mavi renktedir. Örnekler arasında Üç Boğum Bulutsusu’nun mavi yarısı ve Ülker yıldız kümesini çevreleyen bulutsu bulunur.

Reflektör
Işığı toplamak ve odaklamak için ayna kullanan bir teleskop. Reflektörler Newton’lular ve Maksutov-Cassegrains dahil olmak üzere çeşitli tasarımlara sahiptir.

Refleks Sight
Gökyüzünde sonsuzluğa odaklanmış, LED ışığı ile kesin bir noktaya bürünen lenssiz bir bulucu. Teleskopun ana optik tüpüyle hizalandığında, nokta teleskopun ana alanının nereye yönlendirildiğini gösterir.

Kırılma İndeksi
Bir vakumdaki ışığın hızının, bir malzeme ortamı yoluyla ışığın hızına oranı. Farklı kırılma indekslerine sahip cam, optik tasarımı etkileyen farklı açılardan ışığı büker. Farklı cam türlerinin kırılma indeksleri vardır.

RegiStax
bir ücretsiz ya da (aslında veri yakalama sonra manifpulation ve n resmin geliştirilmesi) astronomik bir görüntünün “işleniyor” kullanılan özgür yazılım programı. Bu, son “işlenen” görüntüdeki kontrastı ve çözünürlüğü artırmak için dijital görüntünün birden çok karesinin istiflenmesine olanak tanır.

Çözünürlük
Teleskopun çözme gücü aşağıdaki formülle hesaplanabilir: Çözme gücü (ark saniye cinsinden) = 4,56 teles teleskopun diyafram açıklığı (inç cinsinden). Metrik birimlerde bu: Çözme gücü (ark saniye cinsinden) = 116 of teleskopun diyaframı (milimetre cinsinden). Formülün teleskop tipinden veya modelinden bağımsız olduğunu ve yalnızca teleskopun açıklığına dayandığını unutmayın. Teleskopun açıklığı ne kadar büyük olursa, o kadar fazla çözme kabiliyeti olur. Gezegenler ve çift yıldızlar gibi en iyi görüntüleme için yüksek çözünürlük gerektiren astronomik nesneleri gözlemlerken bunu akılda tutmak önemlidir.

Nişangah
Merkezleme amacıyla bir bulucu kapsamı veya mercek odağında çapraz teller, noktalar veya halkalar sistemi.

RGB Rengi
Üç ayrı Kırmızı, Yeşil ve Mavi görüntünün üst üste binmesinden oluşturulan astronomik bir nesnenin dijital renkli görüntüsü. Bu tür görüntüleme, hafif kirli göklerde bile çok yüksek kontrast, dramatik sonuçlar verebilir. En iyi sonuçlar için özel filtreler ve “tek renkli” kamera gereklidir.

Sağ Yükseliş (RA)
Ekvatoral koordinat sisteminde kullanılan, yeryüzünde boylama biraz benzeyen, ancak göksel ekvator boyunca doğuya doğru saat, dakika ve saniye olarak ölçeklenen bir koordinat. Bir saatlik sağ yükseliş, göksel kürenin bir saat içinde döndüğü açı olan 15 dereceye eşittir. Ayrıca bakınız POLAR EKSENİ ve AYAR ÇEVRELERİ.

Ritchey-Chretien
Bir çeşit güveç reflektör teleskop tasarımı. Hem birincil hem de ikincil aynalar, çok düz bir görüntü düzlemi sunan hiperbolik bir şekle parlatılır; öncelikle gelişmiş astrofotograflar tarafından kullanılır.

Schmidt-Cassegrain
Küresel bir birincil ayna ve açıklık çapında bir düzeltme plakasına tutturulmuş dışbükey bir ikincil aynadan oluşan katadiyoptrik bir konfigürasyon. İkincil ayna, odaklanan ışığı ana aynanın ortasındaki bir delikten ve bir mercek veya kameraya doğru tüpten aşağı yönlendirir. İnce düzeltme plakası çevresi boyunca kıvrıktır, böylece küresel aynada bulunan sapmaları önler. Bu uyarlama, kompakt teleskop tüpünde düz bir alan ve yüksek kaliteli görüntüler üretir.

İkincil Ayna
Yansıtıcı bir teleskopun ana aynasından gelen ışığı kesen ve göz merceğine yönlendiren küçük düz veya kavisli bir ayna. Newtoniyen reflektörlerde, ikincil ayna genellikle diyagonal olarak adlandırılır.

Görme
Profesyonel ve amatör gökbilimciler tarafından üstünüzdeki havanın “stabilitesini” ve dolayısıyla bir teleskopla görüntülenen görüntünün kararlılığını tanımlamak için kullanılan genel terim. “Kötü görme” türbülanslı havadan gelir ve “iyi görme”, istikrarlı, sabit atmosferik koşullardan izlemenin sonucudur. Görmek her gece ve hatta her an değişecektir; zeminin günün sıcaklığından soğuması için zamanın olduğu sabahın erken saatlerinde (gece yarısından sonra) genellikle daha iyidir çünkü zeminden yükselen ısı “kötü görme” nin önemli bir kaynağıdır.

Dairelerin Ayarlanması
Bir cismin gök koordinatlarına göre konumlandırılmasına yardımcı olan sağ yükseliş ve eğim eksenleri üzerinde sağlanan iki dereceli dairesel ölçek. Sapma ölçeği -90 ° ila 90 ° arasındadır. RA skalası 0 saatten 24 saate kadar gider, dakikalara bölünür ve skala yeterince iyiyse saniye olur. Ayar çemberleri, ilk önce bilinen sağ yükseliş ve sapma yıldızını görerek ve RA ve Aralık çemberlerini bu koordinatlara ayarlayarak ayarlanır. Daha sonra gözlemcinin teleskopu sadece görüş alanında veya çok yakınında olması gereken hedefin koordinatlarına manevra yapması gerekir.

Çemberleri Ayarlama –
Orion ve Çoğu GOTO veya robotik teleskop sisteminden gelen Dijital Intelliskoplar, bir teleskopun gökyüzüne işaret edildiği konumun dijital elektronik okumalarına sahiptir (teleskop ayarlanmışsa, RA ve Aralık’ta doğru astronomik koordinatlar. doğru şekilde). Bu tür teleskoplarda mekanik ayar daireleri de olabilir veya olmayabilir.

Sidereal Rate
Bir ekvatoral bağın yıldızları gökyüzünde sürekli olarak izlemek için sağ yükselişi veya kutup ekseni etrafında sürülme oranı. 23 saat 56 dakika ve 4 saniye başına bir dönüşe eşdeğerdir.

Silikon Dioksit
Silikon monoksite benzer (aşağıya bakın), ancak alüminyum kaplamaları daha iyi korumak için daha dayanıklı bir tabaka sağlar.

Silikon Monoksit
Optik aynalardaki alüminyum kaplamaları korumak için ince yüzeyli filmler olarak kullanılan sert, aşındırıcı bir malzeme.

Dönüş
Teleskopu manüel veya elektronik olarak, montajının dönme eksenleri hakkında nispeten hızlı bir oranda hareket ettirmek için. Tipik olarak, bir teleskop bir nesnenin genel konumuna döndürülür, daha sonra nesneyi teleskopun görüş alanı içine konumlandırmak için ince ayarlar yapılır.

Yavaş Hareket Kontrolleri
Gözlemcinin bir teleskop tüpünü kademeli olarak manuel olarak hareket ettirmesine izin veren bir teleskop yuvasına takılan düğmeler veya düğmelerle tutturulmuş kablolar. Ağır çekim kontrolleri, bir nesneyi görüş alanı içinde ortalamak için kullanılabilir.

Küresel Ayna
Eğrisi kürenin bir parçasını oluşturan katadioptrik teleskoplarda (Schmidt-Cassegrains ve Maksutovs) kullanılan ayna tipi. Küresel aynaların üretimi parabolik aynalardan daha kolaydır, ancak pozitif küresel sapmalar oluştururlar.

Örümcek
İkincil aynayı destekleyen yansıtıcı bir teleskop tüpünün önünde bulunan 3 veya 4 kanatlı bir çerçeve.

Spiral Galaxy
Girdap veya fırıldak şeklinde bir disk gökadası. Desen sıkıca sarılmış veya aşırı gevşek olabilir. “Kenarda” görülen bir sarmal gökada daire şeklinde görünür ve merkezi bir çıkıntı ve toz şeridi sergiler.

Spotting Kapsamı
Doğa çalışması ve kuş gözlemciliği gibi öncelikle karasal gözlem için kullanılan küçük, taşınabilir bir teleskop. Çoğu lekelenme kapsamı, çıplak gözle eşleşen bir görüntü sağlamak için prizmalar kullanır.

Yıldız Kümesi
Bkz. AÇIK KÜMELE ve KÜRESEL KÜMELER

Yıldız Diyagonal
Işığı optik eksene doğru bir açıyla yönlendiren düz ayna veya prizma içeren bir mercek adaptörü. Öncelikle refraktörler, Cassegrains veya Schmidt-Cassegrains için kullanılır, böylece gözlemcinin teleskop tüpünden rahatsız edici bir açıyla “doğrudan” bakması gerekmez.

Yıldız Atlamalı
Teleskopun birbirini izleyen adımlarda, yıldızdan yıldıza, ilgilenilen nesnenin görüş alanına doğru yaklaştığı derin gökyüzü gözlem tekniği.

T-Adaptörü
Bir kamera gövdesine bağlı bir T-halkasına, ana odak astrofotografisi için bir teleskop odaklayıcıya bağlamak üzere bağlanan bir kamera adaptörü.

T-Ring
Bir kamera gövdesi üzerindeki lens yuvasını, birinci odak veya mercek projeksiyon fotoğrafçılığı için bir T adaptörü veya evrensel kamera adaptörünü kabul edebilen standart bir “T-ipliğine” dönüştürür.

TEC
Bkz. TERMAL ELEKTRİK SOĞUTUCU.

Teflon ®
Taşıyıcı yüzey olarak kullanılan sürtünmesiz sentetik bir malzeme.

TeleCompressor
Bkz. ODAK REDÜKTÖR.

Tele Genişletici
Mercek projeksiyon astrofotografisi için bir kamera adaptörü gerekir. Bir mercek tele genişleticinin gövdesine girer.

Teleskop, “Hızlı”
Bir fotoğraf makinesiyle kullanıldığında daha kısa veya daha hızlı pozlama yapılmasını sağlayan, parlak ana odak görüntüleri sağlayan kısa odak uzaklığı (f / 4 – f / 6) teleskopu. ?Hızlı? teleskoplar, daha yüksek odak oranı kapsamlarına kıyasla daha geniş bir görüş alanı sağlar.

Teleskop, “Zengin Alan”
Yıldız alanları gibi gökyüzünün çok büyük bölgelerini süpürmek için tasarlanmış kısa bir odak uzaklığına sahip teleskop (dolayısıyla “zengin” adı). Geniş alan teleskopları olarak da bilinir.

Teleskop, “Yavaş”
Birinci odakta görüntü üretmek için daha yavaş pozlama gerektiren uzun odak uzaklığına sahip bir teleskop (f / 8 veya daha büyük). Görsel gözlem için? Hızlı? ve? yavaş? aynı açıklığa sahip teleskoplar, aynı büyütmede aynı görünür parlaklığa sahip görüntüler üretecektir.

Karasal
Bir teleskop, dürbün veya lekelenme kapsamlarıyla kuş gözlemciliği, manzara veya deniz manzarası gündüz gözlemi anlamına gelir.

Karasal Kapsam Karasal
görüş alanlarını gözlemlemek için gün içinde veya düşük ışıkta kullanılan bir kapsam. Kuş gözlemciliği, gezi ve doğa araştırmaları için geçerlidir.

Termal Elektrikli Soğutucu (veya Peltier Soğutucu)
Soğutma için kullanılabilen katı hal elektronik cihazı; böyle bir cihazı kullanma işlemine Termoelektrik Soğutma veya TEC denir.

İzleme
Toprak dönerken göksel bir cisme sürekli olarak sabit kalmak için bir motor sürücüsü kullanmak.

Şeffaflık (ayrıca Atmosferik Şeffaflık)
Gökbilimciler terimi, gece gökyüzünün ne kadar “açık” olduğunu değerlendirmek için kullanırlar; çok şeffaf bir gece çok net, bulut veya pussuz ve teleskopta görülen nesneler parlak ve kontrastla dolu. Şeffaflık geceden geceye ve tek bir gecede saatlik olabilir.

Üçayak, Kamera
Bir kameranın, lekelenme kapsamının veya dürbünün takılabileceği bir döner veya pan başlı üç ayaklı bir stand.

USB (veya USB Konektörü veya USB Bağlantı Noktası)
Universal Serial Bus kısaltması, aygıtlar ve bir ana bilgisayar denetleyicisi (genellikle PC) arasında iletişim kurmak için kullanılan kablolar ve konektör bağlantı noktaları için bir standarttır.

Değişken Yıldız
Belirli bir süre boyunca görünen parlaklıkta dalgalanan yıldız. Delta Cephei, Betelgeuse ve Algol bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Su geçirmez
İç sızıntı olmadan su sıçramasına karşı dayanıklıdır. Nemin optiklere giremeyeceğini ve optiklere zarar veremeyeceğini garanti etmeyen “suya dayanıklı” ile karıştırılmamalıdır.

Dalga Yüzey Doğruluğu
Yüksek hassasiyetli optikler için standart tolerans, bir inç’in 22 milyonda biri olan sarı-yeşil ışığın dalga boyunun dörtte biridir. Sayısal olarak, 1/4 dalga, bir parabolik aynanın yüzeyinin, mükemmel bir teorik şekilden bir inçten yaklaşık 6 milyonda birinden daha fazla ayrılmaması gerektiği anlamına gelir.

Sonsuz Dişli
Döndürüldüğünde bir teleskop yuvasının eksenini eşit olarak hareket ettiren bir “sonsuz” veya vida dişiyle birbirine geçen dişli bir tekerlek.

Zenith
Gökyüzündeki gözlemcinin kafasının üzerindeki nokta.